JL Audio 13W7AE-D1.5
JL Audio 13W7AE-D1.5
In stock
13.5-inch (345 mm) Subwoofer Driver, Dual 1.5 Ω
  • price-tag logoNew Launch
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Sold in last hours
  • free logo
    Fast, FREE Delivery
    Free, Fast, Doorstep Delight!
  • return logo
    Delivery & Returns
    Effortless Delivery, Easy Returns
View full details
  • Overview
  • Details
  • Accessories
10th Anniversary Edition - W7 13.5-inch Subwoofer (1500 W, Dual 1.5 Ω voice coils)
Taking the W7 design formula to its highest level, the 13W7AE offers a staggering linear excursion envelope that exceeds 1.25 inches (32 mm) one-way, along with a suspension capable of over 4-inches of peak-to-peak excursion. Combine that with a piston diameter that is 28% larger than the 12W7AE's, and you have a serious high-performance driver for the most demanding applications. With a 13W7AE, limits simply vanish and amazing sub-bass happens... on all fronts, at any level.
Our most potent Subwoofer is best used with amplifier power in the 500W - 1500W range and is optimized to operate in a 1.875 cu. ft. (53.1 l) sealed enclosure, or a 2.375 cu. ft. (67.3 l) ported enclosure. Detailed enclosure recommendations can be found in the "Specifications" tab.